Hypotéka bez vybrané nemovitosti

Hypotéka bez vybrané nemovitosti

Je speciální hypotékou, kterou některé banky nabízejí.

Chcete si pořídit nemovitost, ale máte strach z neschválení hypotečního úvěru a následnému propadnutí rezervačního depozita?

Máme pro Vás příjemné řešení. Nejdříve společně schválíme hypotéku bez vybrané nemovitosti. Následně se podepíše úvěrová dokumentace, Vy získáte jistotu hypotečního úvěru v požadované výši a čas 12 ti měsíců na výběr Vaší vysněné nemovitosti, lze využít pouze na nákup nemovitosti. Celý schvalovací proces po předložení kompletních podkladů standardně trvá cca 48 hodin.

Jaký je konkrétní postup při hypotéce bez nemovitosti?  

Po telefonické či osobní konzultaci s klientem je naší poradenskou kanceláří vypracována individuální kalkulace pro konkrétního zájemce, kde se klienti dozvědí, zdali je jejich příjem dostatečný na požadovanou výši hypotéky, výši měsíční splátky a zda jejich žádost o hypotéku splňuje požadavky konkrétní banky na schválení.

Po odsouhlasení nabídky klientem společně vyplníme žádost o úvěr, doložíme bance doklady ohledně příjmu a osobní doklady. Následně banka provede  tkz. prescoringu, kdy dojde k prověření klienta v různých registrech a rejstřících. Pokud je vše v pořádku, úvěr odchází do schvalovacího procesu. Po případném schválení je do několika hodin připravena smluvní úvěrová dokumentace a vše je připraveno k podpisu.

Naše poradenská kancelář asistuje při podpisu úvěrové dokumentace s bankou.

Po nalezení vhodné nemovitosti dojde k vypracování odhadu nemovitosti. Banka připraví dodatek k úvěrové smlouvě (stanovení přesné výše hypotéky dle vybrané nemovitosti a tím i výše splátky). Dojde za naší účasti k podpisu zástavních a kupních smluv mezi prodávajícím a kupujícím. Banka vyčerpá požadovaný úvěr.

Musím znova dokládat příjem po výběru nemovitosti?

Nedokládám, příjem banka posuzuje jen při schvalovacím procesu na začátku procesu. Co ale banka po výběru nemovitosti udělá je, že znova provede kontrolu klienta v úvěrových rejstřících. V případě, že v těchto rejstřících přijde na nový úvěr, který nebyl znám při počátečním schvalování, klienti musí znova prokazovat bonitu. Za úvěr banka považuje i kreditní karty, kontokorenty či spotřebitelské úvěry.     

Proto doporučujeme, aby klient před výběrem vhodné nemovitosti nežádal o jakékoliv další úvěry.

Jsem limitován výší schválené hypotéky?

Nikoliv, podmínkou je vyčerpání minimálně 50% schválené výše hypotéky.
Například: přemýšlím, že si koupím nemovitost za cenu 6 000 000 Kč, k dispozici mám připraveno 1 200 000 Kč vlastních prostředků.

Proto požaduji od banky hypoteční úvěr ve výši 4 800 000 Kč (80% LTV). Nakonec se mi podaří najít nemovitost za kupní cenu ve výši 5 000 000 Kč. Schválenou hypotéku mám ve výši 4 800 000 Kč. V tomto případě mohu maximálně využít dle smluvní dokumentace 80% LTV, tedy 4 000 000 Kč.

Bance oznámím, že mi bude postačovat výše hypotéky 4 000 000 Kč, jelikož slním podmínku minimálně vyčerpání 50%, banka zdarma formou dodatku upraví výši hypotečního úvěru na částku 4 000 000 Kč a splátku připadající na tuto výši hypotéky.   

 Z výše uvedeného příkladu doporučujeme, aby klienti spíše požádali o vyšší částku hypotéky a měli tak dostatečnou rezervu při hledání nemovitosti, dodatečné navyšování u této hypotéky není možné.

Jak na odhad nemovitosti?

Po nalezení vysněné nemovitosti je třeba nechat vypracovat odhad nemovitosti. Banka při stanovení obvyklé ceny využívá externích odhadců (obvyklá cena může být bankou stanovena i v odlišné výši než činí kupní cena). Naše poradenská kancelář pracuje s externími odhadci v rámci celé ČR, to má za následek to, že již dopředu po konzultaci jsme schopni našim klientům sdělit přibližnou cenu nemovitosti akceptovatelnou bankou, k tomu nám postačuje, pokud klienti zašlou podklady uvažované nemovitosti (především místo, plochy místností, fotky apod.) formou e-mailu například s odkazem na inzerát. V tuto chvíli je vypracování odhadu zdarma.  

Maximální LTV a cena hypotéky bez nemovitosti.

Hypotéku bez nemovitosti lze u Čechů nastavit na maximální LTV 90%. U cizinců může být maximálně 80% investičního záměru = kupní ceny.
LTV je poměr mezi výší hypotéky a cenou nemovitosti stanovenou na základě odhadu.
Banka si po schválení hypotéky bez nemovitosti účtuje jednorázový poplatek 4 900 Kč. Ten je ale v tuto chvíli kompenzován odhadem zdarma a možnosti vybrat konkrétního odhadce.

Jaké jsou ty největší výhody hypotéky bez nemovitosti?

  1. Jistota schválené a podepsané hypotéky, odpadá riziko uhrazení rezervačního depozita a následné neschválení hypotéky a tím propadnutí tohoto depozita.
  2. Možnost využít i na koupě developerských projektů, které budou zrealizovány i více jak za 12 měsíců.
  3. Vhodné u klientů, které plánují například změnu zaměstnání či si nejsou jisti příjmem (například příjem z vlastní firmy apod.).
  4. Výhodná vyjednávající pozice při jednání s prodávajícím ohledně kupní ceny. Klienti jsou schopni předložit podepsanou úvěrovou smlouvu a žádat například o slevu v kupní ceně při jednaní s prodavajícím.
  5. Stejná pozice ohledně času vyplacení kupní ceny jako u klientů s hotovostí.

Co nastane, pokud si nevyberu vhodnou nemovitost?

Pokud si během 12 ti měsíců nevyberu vhodnou nemovitost, banka podle podmínek naúčtuje storno hypotéky ve výši 9.900 Kč. Zároveň je naúčtován poplatek za schválení této hypotéky bez nemovitosti.

Nicméně pokud dáme do poměru náklady na jistotu schválené hypotéky, pocit klidu a možnou ztrátu rezervačního poplatku v řádu set tisíců je hypotéka bez nemovitosti vhodným řešením pro klienty.   

 

Martin Eisenreich

Martin Eisenreich
Martin Eisenreich
Odborník na hypotéky a investice
+420 725 256 506

Můj tým

Наша команда